Pirmdiena, 16. novembris 2009
Piedāvā attīstības banku veidot uz Hipotēku bankas bāzes
Pašreizējā Latvijas ekonomiskajā situācijā ir aktuāli papildināt komercbanku sniegto pakalpojumu klāstu un nodrošināt sabiedrības vajadzību apmierināšanu finanšu pakalpojumu jomā, kur ar tirgus mehānismu palīdzību ne vienmēr var panākt sabiedrībai un uzņēmējiem vajadzīgo rezultātu. Šādus pakalpojumus var nodrošināt attīstības banka jeb attīstības institūcija. Izvērtējot attīstības bankas izveides iespējas, Finanšu ministrija šobrīd par efektīvāko modeli ir atzinusi attīstības bankas izveidi uz Latvijas Hipotēku un zemes bankas (Hipotēku banka) bāzes.
Pašlaik Hipotēku banka ir valstij piederoša banka, kas veic gan komercbankas funkcijas, gan arī realizē virkni valsts programmu uzņēmējdarbības atbalstam, piemēram, izsniedz mikrokredītus mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, sniedz atbalstu pašnodarbinātības un uzņēmējdarbības uzsākšanai, ievieš konsultāciju un finansiālā atbalsta programmu un komercdarbības uzsācēju kreditēšanas programmu.
Lai sāktu attīstības bankas jeb attīstības institūcijas izveidi, Finanšu ministrija ir izstrādājusi koncepciju. Tajā analizēti divi attīstības institūcijas izveides modeļi – pirmais modelis paredz attīstības banku veidot uz Hipotēku bankas bāzes; otrais - jaunas valsts atbalsta institūcijas (iestādes, nodibinājuma) izveidi, bankai turpinot komercaktivitātes.
Hipotēku bankā jau 2005.gadā valsts atbalsta programmas ir nodalītas no tradicionālajiem komercbankas pakalpojumiem un izveidota jauna struktūrvienība - Atbalsta programmu pārvalde ALTUM. Nodalot atbalsta funkcijas un darbiniekus atsevišķā struktūrvienībā, tiek nodrošināts, ka valsts atbalsts netiek izmantots bankas komerciālo aktivitāšu finansēšanai. Koncepcijas projekts paredz attīstības bankas izveidošanu uz Hipotēku bankas bāzes līdz 2013. gadam, izmantojot ALTUM uzkrāto pieredzi mērķprogrammu realizācijā un pakāpeniski samazinot komercoperāciju apjomu.
Attīstības institūcijas izveide ir minēta gan Valda Dombrovska valdības deklarācijā, gan arī Latvijas Ekonomikas stabilizācijas un izaugsmes atjaunošanas programmas ieviešanas rīcības plānā.